Teknolojideki  gelişmeler sosyal hayattaki bir çok alanı etkilediği gibi kurum ve kuruluşların iletişim ve pazarlama stratejilerini de etkilemiştir. Gelişen teknoloji ile ortaya çıkan yeni kavramlar, günümüz koşullarında hayatın heralanında belirleyici rol oynamaktadır.

Bu yeni kavramlardan belki de en önemlisi olan sosyalmedya 2000’li yılların  en önemli iletişim sisteminden  biri olmuştur. Kullanıcı sayısı her günartan sosyal medya  her yapının iletişim, pazarlama gibi stratejilerini değiştirmesine neden olmuştur.

Gelişen web teknolojileri ile online iletişim imkanı veren sosyal medya her geçen gün bir çok alanda etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Değişen hedef kitle profiline uygun kurum ve kuruluşlar yeni  pazarlama ve iletişim stratejileri belirlemektedirler.

Kurum vekuruluşlar sosyal medyada aktif rol alarak markalarının tanınırlığını arttırabilir, rakipleri veyeni trendleri takip edebilir, ürünlerinin tanıtımını yapabilir, maliyet ve pazarlamafaaliyetlerinde verimliliği arttırabilirler.

Sosyal medyayı kullanan kullanıcılar ise arkadaşlarıyla görüşebilir, onlarla iletişim kurabilir, etkinliklerini duyurabilir, olaylara vehaberlere ulaşabilir, bilgi kaynağı olarak kullanabilir ve diğer gelişmelerden haberdar olabilir ve tartışabilirler.

Diğer bir önemli özellik ise artık tüketiciler ürünler ile yaşadıkları deneyimleri paylaşır olmuş ve diğer tüketicilerin satın alma süreçlerini etkilemeye başlamışlardır. Bu yeni dünyada işletmelere pazarlama iletişimi faaliyetleri için yeni yeni önemli fırsatlar sunmaktadır.

Bu yazı milliyet blog ‘dan alıntılanmıştır.